2013. április 28., vasárnap

Hortenzia minden mennyiségben

Imádom a hortenziát! Csodaszép virág. Az esküvőnkön is hortenzia volt az asztaldísz. Elég népszerű növény az esküvői dekorációkban, és sokan a csokrukat is hortenziából köttetik.
Az otthonunknak is szép éke lehet, de sajnos lakáson belül csak átmenetileg, mivel a hortenzia nem szobanövèny. Elvirágzása után célszerű kiültetni a kertbe, ott következő évben újra kihajt. A kiültetès során a legfontosabb szempont, hogy ideális helyet találjunk neki; erre kertünk félárnyékos részei a legjobb jelöltek.
A kerti hortenziák hálás dísznövények, mivel többet foglalkozunk velük, annál szebb virágokkal köszönik ezt meg nekünk.
A virág különlegessége, hogy a talaj savasságától/lúgosságától függően változtatja színét, így mi is befolyásolhatjuk, milyen hortenziánk legyen. A savas kémhatású földben rózsaszín, a lúgos kémhatású földben kék virágokat bont.

Szép ajándék lehet a közelgő anyák napjára. :-)

2013. április 21., vasárnap

Vasárnapi gasztrotipp

A mai menünk részben megint a kereskedelmi tévéműsorok ihlették.
Vörösboros vaddisznópörköltet készítettem galuskával. Mivel ez az étel elég nehéz a gyomornak, főleg ha pikánsán készíti az ember, levesnek valami könnyebbet kerestem. Így esett a választásom a sárgarépa krémlevesre répachipsszel.

A leves receptjét a TV2, Hal a tortán c. műsorából lestem el, Lang Györgyi készítette még hetekkel ezelőtt.

A pörkölt elkészítésének egy részét Stahl Judit 2012. téli magazinjából néztem ki, a másik része pedig saját kútfőből jött.

A pörkölthez almapaprikát tálaltam savanyúságként.

Faldekor kész

Íme, a faldekoráció elkészült állapotban.
Teljesen más, jobb hangulata lett az étkezőnek. Ma már ilyen tavaszi hangulattal körbevéve ebédeltünk.

Mindenben ott van a lehetőség

Picit feltorlódtak a teendők a napokban, így a blog háttérbe szorult, de most pótolom a lemaradást, legalábbis igyekszem.
Elsőként egy példa arra, hogy mindenben van valami lehetőség.
A férjem a minap véletlenül letört néhány tulipánt. Szegények, még ki sem nyíltak...
Mivel a letört virágoknak kb.8-10 cm-s száruk volt, a szokásos vázákban érdekesen mutattak volna. Pici méretű vázám viszont nincs, így jött az ötlet, hogy egy kiürült bébiételes üvegbe (125g-os) szórok dekorköveket és abba állítom bele a mini tulipánokat. Nagyszerű kiegészítője lett a nagy vázának és a virágok csodásán mutatnak.

2013. április 19., péntek

Faldekorálás fillérekből

Mit kapunk manapság 500 Ft-ért? 20 dkg szalámit? 2 kg kenyeret? 2 liter tejet? Egy stílusos falmatricát?

Nem vagyok nagy támogatója Kína országunk felé irányuló exportjának, de a minap kivételt tettem.
Pár hónapja a közelünkben nyílt egy üzlet, amit ugyan próbáltak európai köntösbe öltöztetni (megjegyzem egész ügyesen), de az ajtóban pattogó, kínai nyelven karattyoló hölgy rávilágított az üzlet valódi "eredetére".
Szóval ebben az üzletben találtam rá egy hatalmas falmatrica gyűjteményre. Legalább 20-30 felé matrica van a kínálatban, köztük egész jók is. Darabja 500 Ft. Simán megéri.
Kétfélét vettem is gyorsan, amik az korábban említett célra (átmeneti faldekoráció) tökéletesek. Az elsőt már részben fel is raktam. Igazán vidám és ötletes. Tetszik. :-)

Érdemes megfontolnom további matricák vásárlását... csak túlzásba ne essek.

2013. április 16., kedd

Variációk egy témára - A falmatrica

Nem most először foglalkozom a falmatrica gondolatával; kisfiúnk születésekor férjemmel szerettünk volna egy szép falmatricát a kiságy fölé, de végül elmaradt.

Most az étkezősarkunk fehér falára szeretnék matricát. Mivel lakásfelújítás (vagy inkább átépítés) zajlik, és az a rész, ahol most az étkező van később a nappalink lesz, ezért a falat nem szeretnénk szétfúrni mindenféle fali dísz miatt. Viszont a csupasz fehér falat sem szeretném kb. két évig bámulni (nagyjából 2 év múlva kerül sorra az a lakrész). Így átmeneti megoldásként jött a falmatrica.
Igazán szép és mutatós darabokat lehet találni az interneten több ezer forintért, de mivel most nálunk átmeneti megoldás lesz, viszonylag alacsonyabb összeget szeretnék rákölteni.
Szerencsére vannak tippjeim, merre kezdjem a keresést, hiszen egyszer ezt már végigjátszottuk.
Hamarosan jövök a fejleményekkel, addig pedig néhány szuper matricát összeszedtem.

2013. április 14., vasárnap

Vasárnapi gasztrotipp

Mai menünk:
Mexikói kukoricás sajtleves tortillachipsszel
Bazsalikomos-sonkás töltött csirkecomb fehérrépapürèvel

Az alapötleteket kereskedelmi tévék főzőműsoraiból vettem.

Leves recept forrása: TV2, Hal a tortán, Dér Heni menüjéből
Főétel recept forrása: RTL Klub, Ízes élet Mautner Zsófival (kolbászos-petrezselymes töltött csirkecomb fehérrépapürèvel)

A csirkecomb tölteléke saját ötlet alapján készült. Kis kreativitással bármit összeállíthatunk. Én az alábbi variációt hoztam össze:
1 db szikkadt zsemle
1 db tojás
1 fej vöröshagyma
fél fej lilahagyma
só, bors, majoranna, bazsalikom
sonka tetszés szerinti mennyiségben

2013. április 13., szombat

Tavaszi csokor

Megszületett a mi kis nárcisz csokrunk is. A váza aljába szórtam egy kevés dekorkavicsot, így még mutatósabb lett.
Amilyen egyszerű, olyan szép...

Teszt természetesen - penészes cipő tisztítása

Az első tesztem a vége felé jár. Bevallom, egy ici-pici csalás van a dologban, mert nem kizárólag természetes anyagokat használtam. A tisztítás utolsó lépéseként ugyanis impregnálóval fújtam le a bőr cipőket. Ez még talán belefér.

Mint ahogy előző bejegyzésemben írtam, találtam egy cikket, ami rengeteg tippet ad a természetes anyagokkal való tisztításhoz, takarításhoz. Ezeket a tippeket tesztelgetem itthon, saját felelősségemre.

A cipő penészmentesítéséhez az alábbiakra volt szükségem:
- gyógyszertárban kapható alkohol
- vattapamacs
- langyos víz
- impregnáló spray

Első lépésként a vattapamacsot jól átitattam alkohollal és átkentem vele a cipőt, különösen figyelve a kritikusabb részekre.
Akár itt be is fejezhettem volna, mert az alkohol teljesen eltüntette a penészt, viszont a kellemetlen szag nem szűnt meg, csak enyhült.

Második lépésben egy langyos vizes ruhával alaposan áttöröltem a cipőket. A vízbe esetleg lehet tenni egy pici öko tisztítószert, ajánlom a Frosch termékcsalád általános fertőtlenítőjét, de a Sanytol is nagyon hatékony.

Harmadik lépésben jön a szellőztetés. Bár a bőr cipőknek, főleg a színeseknek nem tesz jót a hosszas tűző napfény, egy rövid időre célszerű kitenni őket a napra.

Negyedik lépés pedig a védelem. Itt használtam én az impregnáló sprayt. Befújtam vékonyan a cipőket és még egy fél órát hagytam a napon.

A végeredmény látható a képeken is, és jelentem, a dohos szag is eltűnt.

2013. április 11., csütörtök

Takarítás, tisztítás, illatosítás csak TERMÉSZETESEN

Ma elég kellemetlen dologgal szembesültem. A hosszú hideg, csapadékos idő az otthonunkban hagyott némi "ajándékot" maga után.
A hálószobánkban a nagy gardróbszekrény aljában tárolom cipőinket, amiket épp nem hordunk. Nagy becsben tartom őket, mindig tisztán rakom el a saját dobozukba.
A tavaszi nagytakarítás során a szekrényt is kipakoltam, és szomorúan láttam, hogy a penész bizony beköltözött a legtöbb dobozba és a cipőkbe is. Szerencsére nincs menthetetlen darab, de egyesével megint az összes lábbelit át kell pucolnom.
Ennek kapcsán elkezdtem kutakodni az interneten, milyen módszerekkel lehet a ruhàkból/cipőkből hatékonyan, de anyagkímélően eltávolítani a penészt. Találtam egy nagyon hasznos cikket, ami a háztartás minden területén felsorolja, hogyan takaríthatunk hatékonyan, kizárólag természetes anyagok felhasználásával.
Úgy döntöttem, szépen sorban végigtesztelem a praktikák többségét. Az eredményekről beszámolok.

Holnap a penészes cipő tisztításával kezdek.

2013. április 10., szerda

Nárcisz inspiráció

Végre itt a tavasz; gyönyörű napsütés, télikabátmentes séták...
A nárciszok is rohamos gyorsasággal nyílni kezdtek. Nálunk minden évben rengeteg van, így egy szép nagy csokor jut mindig az étkezőasztalra is.
Gyűjtöttem egy-két képet inspirációnak.

2013. április 7., vasárnap

Vasárnapi ez+az

A mai délutánunk azzal telt, hogy a felújítás alatt álló kis otthonunkban rendezkedtünk.
Elpakoltam a húsvéti díszeinket és újra gondoltam a tojásfát:
szétszedtem egy tavaszi művirág csokrot és a virágfejeket rögzítettem a faágakon, a váza aljába pedig zöld dekorköveket öntöttem, ami nem csak mutatós, de súlyként is szolgál.
Az eredmény az újonnan kialakított kis étkezősarkunk dísze lett. :-)

2013. április 6., szombat

A naaagy kedvenc

Íme, megtaláltam!
Ezekbe a tárolókba bármit bele lehet tenni: müzlit, cukrot, lisztet, rizst, akár sót is.
Az álomkonyhába én ilyen tartókat képzelek el. Egyszerű és nagyszerű.
A jobb alsó sarokban pedig egy kis ötletes ajándékcsomag - ideális ajándék takaros háziasszonyoknak. Sótartó háromféle fűszersóval.

2013. április 2., kedd

Charlotte Watson Collection by Henry Watson's Pottery

A tegnapi sótartós kollázs első két képén ugyanabból a kollekcióból származó sótartók voltak. Mindegyiken ugyanaz a felirat szerepelt: Charlotte Watson's
Úgy gondoltam, utánajárok miről is van szó és bizony a márka megér egy külön bejegyzést.
A Henry Watson egy konyhai felszerelésekkel foglalkozó cég, főként kerámia és terrakotta tárolókat kínálnak. Az 1800-as évek elején alapították és azóta talpon vannak. Gondolom említenem sem kell, hogy 200 év bőven elég arra, hogy termékeidet borsos áron értékesíthetsd.
Többféle kollekcióból lehet náluk válogatni, ilyen a már említett Charlotte Watson is, melynek darabjait krém (Charlotte Watson in Creme), illetve fekete (Charlotte Watson in Black) színben lehet beszerezni. Ez utóbbi csak szűkített kollekció, kevesebb termékkel.
A készlet jellegzetessége - és egyben sikerének kulcsa is -, hogy a klasszikust ötvözi a modernnel, így minden konyhában helyet lehet nekik találni.
Engem meggyőztek.

2013. április 1., hétfő

Variációk egy témára - A sótartó

Határozottan erős mezőny, szerintem.
A nyitott sótartókat "sómalac"-nak nevezik. Az utolsó képen szereplő Kitchen Craft sómalacot használja Stahl Judit is a főzőműsorában.
Elsőre nagyon megtetszett (bár borsos ára egy picit elbizonytalanított), aztán rájöttem, nem biztos, hogy praktikus is. Ugyanis azokban a konyhákban, ahol magasabb a páratartalom, mint nálunk is, a tető nélkül tárolt só bepárásodik, köszönhetően a só páragyűjtő tulajdonságának. A becsomósodott sóval pedig nem élvezet dolgozni.
Így számomra maradt a zárható tetejű variáció, de még mindig van bőven választék.

Napi kérdés

Az utóbbi napok főzőcskéi alatt gyakran kellett a sótartó után nyúlni. Nem az asztalira gondoltam, hanem arra, amit főzés közben használunk.
Nekem egy sima műanyag, hosszúkás sótartóm van, aminek egyik oldalán egy nyílás, a másikon pedig szóró van. Eddig mindig a szórót használtam, de kezdek rászokni a kézi sózásra, hogy a csipet, mindig csipet maradjon.
Itt jött a "gond". Ugyanis az én egyszerű tartómból nem lehet ilyen módon sót vételezni. Így született meg a mai témám: milyen a jó sótartó?